Lektionen handlar om skillnaden mellan matavfall och matsvinn och att det är bra att inte slänga ätbar mat. Den handlar också om sortering av matavfall och vad som händer med matavfallet, t.ex. att det kan omvandlas till biogas som används som drivmedel i bussar.

Syfte och koppling till läroplanen
Syfte och mål
Syftet är att eleverna ska förstå skillnaden mellan matavfall och matsvinn, och att de genom ökad kunskap och förståelse kan bidra till minskat matsvinn och rätt sortering av matavfall.
Koppling till läroplanen
Förskoleklass
- Hur människors olika val i vardagen kan bidra till en hållbar utveckling.
- Samtala, lyssna, ställa frågor och framföra egna tankar, åsikter och argument om olika områden som är bekanta för eleverna, till exempel etiska frågor och vardagliga händelser.
Lågstadiet
Hem- och konsumentkunskap
- Resurshushållning av livsmedel och andra förbrukningsvaror i hemmet.
- Återvinning i hemmet och i närområdet och hur den fungerar.
SO
- Miljöfrågor utifrån elevens vardag, till exempel frågor om trafik, energi och livsmedel.
Svenska
- Att berätta om vardagliga händelser samt att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Att lyssna, ställa frågor och ge kommentarer.
Lärarhandledning
Förkunskaper
Det är bra om eleverna känner till begreppet matavfall.
Tidsåtgång och arbetssätt
1–2 lektioner. Muntlig genomgång, diskussion och enskilt arbete.
Material
- Bilder på matvaror att skriva ut.
- Arbetsblad, ett ex per elev.
Genomförande
Inledning och kort filmklipp
Inled lektionen med att prata om vad eleverna vet om sopsortering och matavfall.
- Hur brukar de sortera hemma?
- Vart tar det man slänger vägen?
- Hur sorterar och slänger ni i skolan?
- Slängs det mat i skolmatsalen?
- Kan matavfallet användas till nåt?
Se därefter denna film – Vad händer med återvinningen? Matavfall (UR, 5 min):
https://urplay.se/program/216569-vad-hander-med-atervinningen-matavfall
Sammanfatta kort det som tas upp i filmen. Vad kunde de sedan innan och vad var nytt?
I filmen visas att matavfall kan bli biogas, som kan användas som drivmedel till t.ex. bussar.
Svinn eller vinn?
Efter filmen är det dags att leka ”Svinn eller vinn?”. Rita två bilder på tavlan som representerar två kategorier: en mun och en matavfallspåse, eller ställ två lådor med bilder på detta på bordet längst fram i klassrummet. Två sådana bilder finns sist på sidan med bildkort.



Dela ut de utskrivna bilderna på matvarorna till eleverna. De ska sedan i helklass sortera dessa bilder i de två kategorierna på tavlan/bordet. Vissa saker kan både hamna i munnen och i matavfallspåsen. I dessa fall kan ni tillsammans diskutera vad ni tycker är mest rätt svar (t.ex. var de väljer att lägga moroten med blast eller det hela äpplet). Det är bra om ni i samtalet får med att det bästa är om vi själva äter maten istället för att slänga den, även om det är bättre att slänga den i matavfallspåsen än i hushållssoporna (brännbart).
Ni kan också göra leken till en stafett där eleverna tävlar i lag om ca 4–5 elever. Varje lag får en uppsättning bilder. Eleverna ska sedan en och en springa fram med sin bild och sortera den rätt. Det viktiga är att de samarbetar inom laget. Om en elev är osäker kan den be lagkamraterna om hjälp och om en bild hamnar fel kan nästa elev lägga den rätt. Målet i stafetten är att bilderna ska sorteras rätt. Om klassen lyckas är alla vinnare!
Om ni inte vill ha stafett kan eleverna istället sitta på sina platser och få varsin bild som de visar upp och föreslår var saken ska slängas.
Denna övning kan också göras med andra bilder, där eleverna får träna på annan sopsortering, t.ex. vad som är matavfall och inte. Saker som t.ex. skal, kärnor, köttben och kaffefilter ska ju sorteras som matavfall, fast det inte är matsvinn.
Arbetsblad
På arbetsbladet får eleverna träna mer på om sakerna bilderna visar ska ätas eller slängas i påsen för matavfall. På andra sidan ska de ringa in vad som är matsvinn. Innan denna uppgift görs, gå igenom noga vad det är för skillnad på matavfall och matsvinn.
Ord och begrepp
Matsvinn – mat som hade kunnat ätas men som slängs.
Matavfall – mat som slängs, inklusive matsvinn men även sånt som ska sorteras som matavfall men inte hade kunnat ätas, t.ex. ben, kaffefilter, äggskal, bananskal.
Diskussion om avfallstrappan
Avsluta lektionen med att repetera att det
fortfarande är bättre att äta upp maten istället för att göra den till biogas. Visa en bild på avfallstrappan (se separat bildfil) för att förklara att det är bäst om vi befinner oss högtupp i trappan. Alternativt använd bilderna från bildkorten och rita en trappa på tavlan med munnen högst upp och soppåsen längst ner. Ju längre ner, desto större slöseri med energi och resurser.

Avslutning
Sammanfatta och utvärdera lektionen tillsammans med eleverna. Vad har de lärt sig? Var det något som var roligt, svårt osv? Finns det något de kan berätta om för familjen hemma? Repetera gärna nästa lektion vad de kommer ihåg.
Länktips
Karaktärerna Barr och Pinne undersöker vad man egentligen får slänga på komposten:
https://urplay.se/program/155106-barr-och-pinne-raddar-varlden-kompost



