Detta är ett spel där eleverna under en given tidsperiod spelar bingo genom att göra uppgifterna på brickan som handlar om mat och matsvinn.

Syfte och koppling till läroplanen
Syfte och mål
Eleverna får genom ett spel utveckla kunskaper om hur deras egna matvanor påverkar miljö och klimat samt hur de genom medvetna val kan minska matsvinn. De tränar även förmågan att ta ansvar, resonera kring hållbar utveckling och omsätta kunskap i handling.
Lärarhandledning
Förkunskaper
Det är bra om eleverna känner till vad matsvinn är.
Tidsåtgång och arbetssätt
Kort genomgång i skolan. Eleverna gör sedan olika uppgifter på bingoplanen hemma under t.ex. en vecka. Uppföljning vid ett lektionstillfälle därefter.
Tips! Den 29 september uppmärksammas den internationella matsvinnsdagen, instiftad av FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation för att minska globalt matsvinn och öka medvetenheten om matens värde. Om skolan uppmärksammar dagen är Matsvinnsbingo ett utmärkt sätt att få eleverna att reflektera kring frågor om mat och matsvinn.
Material
- En bingobricka per elev.
- Penna
Genomförande
Inledning
Dela ut bingobrickor till alla elever. Gå igenom de olika rutorna och några av orden. Förklara att rutan i mitten av spelplanen är en joker och automatiskt är ifylld.
Varje uppgift har utförligare instruktioner i filen Matsvinnsbingo, på s. 2–3 efter spelplanen. Dessa sidor kan skickas med hem.
Ord och begrepp
matsvinn
datummärkning
bäst-före-datum
sista förbrukningsdag
FIFU (först in först ut)
Varje uppgift har utförligare instruktioner i filen Matsvinnsbingo, på s. 2–3 efter spelplanen. Dessa sidor kan skickas med hem till dem som hjälper eleverna hemma.
Matsvinnsbingo
Eleverna jobbar med uppdragen på bingobrickan under den angivna tidsperioden. De markerar med ett streck/kryss på rutan med det de genomfört. När fem rutor i rad blivit markerade får man Bingo! Eleverna får gärna försöka klara av fler utmaningar och kan kanske fylla hela brickan? De får gärna ta hjälp av någon hemma. Några uppdrag kanske också kan göras i skolan.
Tips! Låt eleverna göra en av uppgifterna, t.ex. Testa äggs hållbarhet under första lektionen.
Avslutning
Följ upp bingot genom att samtala med eleverna om uppgifterna i bingobrickan.
- Hur gick det för dem?
- Vilka uppgifter gjorde de?
- Var det någon som var svårare än de trodde?
- Vilken tror de har störst betydelse för att minska matsvinnet, om alla gjorde den?
- Kommer de att fortsätta göra något av det de testat bland uppgifterna?
- Vad kan vara hinder för att minska matsvinn? (T.ex. vanor, förvaringssätt, planering.)


