Eleverna får lära sig mer om fröernas roll i det globala livsmedelssystemet och de utmaningar som finns med hur fröer idag produceras och säljs.

Syfte och koppling till läroplanen
Syfte och mål
Eleverna ska få djupare förståelse för livsmedelskedjans komplexitet. De ska även få kunskap om hur inhemsk livsmedelsproduktion, och produktion av fröer, påverkar ett lands beredskap och livsmedelssäkerhet.
Koppling till läroplanen
Geografi
- Globalisering i relation till konsumtionsmönster och produktionsmönster på olika platser i världen.
- Hur naturprocesser och mänskliga verksamheter påverkar olika samhällens sårbarhet och resiliens.
- Hållbar samhällsplanering och beredskap kopplat till framtidsfrågor, till exempel klimatanpassning, mat-, vatten- och energiförsörjning.
Naturkunskap
- Ekosystemens bärkraft, biologisk mångfald, ekosystemtjänster och resursutnyttjande.
- Energi, klimat, produktion och konsumtion ur perspektivet hållbar utveckling.
Lärarhandledning
Förkunskaper
Eleverna bör känna till begreppen ekosystem och ekosystemtjänster. De bör även ha grundläggande kunskaper om vad global uppvärmning är och hur det kan påverka vårt klimat.
Tidsåtgång och arbetssätt
Ca 2 lektioner. Filmvisning, samtal i helklass samt enskilt arbete eller arbete i par.
Material
- Projektor eller interaktiv skrivtavla
- Arbetsblad, ett ex per elev eller per par
- Ev. Begreppslista
Förberedelser
Om du väljer att göra begreppslotteriet behöver du skriva ut och klippa ut de olika begreppen i Begreppslistan.
Genomförande
Eleverna ska titta på en film som handlar om fröer och dess betydelse för vårt globala matsystem. Efter filmvisningen kan du välja att göra ett begreppslotteri, där eleverna får förklara olika ord och begrepp som förekommer i filmen. Därefter gör de, enskilt eller i par, en skrivuppgift med frågor som lyfts i filmen.
Inledning
Diskutera och låt eleverna reflektera över:
- Varifrån kommer all vår odlade mat? (Allt kommer från fröer.)
- Varifrån kommer fröerna? (Det är något vi sällan tänker på eller vet)
Filmvisning och begreppslotteri
Visa filmen Kriget om fröerna på SVT Play.
Efter filmen kan eleverna genomföra ett begreppslotteri. Lägg alla utklippta begrepp i någon form av behållare. Låt några elever dra varsin lapp och förklara begreppet. De kan ta hjälp av klasskamraterna om de har svårt att komma ihåg vad begreppen betyder.
Skrivuppgift
Välj om eleverna ska göra skrivuppgiften enskilt eller i par. Dela ut arbetsbladet, ett per elev eller ett per par.
Avslutning
När eleverna är klara med arbetsbladet kan ni avsluta med en gemensam diskussion i
helklass:
- Vad spelar fröerna för roll för inhemsk beredskap?
- Vad betyder det för den globala livsmedelssäkerheten att endast ett fåtal företag äger
en stor del av de fröer som odlas i världen? - Hur lätt eller svårt är det för svenska bönder att ställa om till att odla med svenskproducerade fröer?


