Eleverna gör ett enkelt odlingsexperiment där de sår några frön, iakttar vad som händer och skriver en enkel labbrapport.

Syfte och koppling till läroplanen
Syfte och mål
Eleverna får kunskap om hur lång tid det tar för ett frö att gro och vad som behövs för att det ska kunna växa. De får också kunskap om att all mat inte går att odla överallt, året om, och att vi därför inte kan ta för givet att alla råvaror alltid ska finnas i mataffären. Eleverna får förståelse för att vi alltid ska undvika att slänga mat, och att det är extra viktigt med råvaror som kräver mycket resurser.
Koppling till läroplanen
NO
- Enkla fältstudier, observationer och experiment. Utförande och dokumentation av undersökningarna med ord, bilder och digitala verktyg.
Lärarhandledning
Förkunskaper
Eleverna bör känna till att växter kommer ur frön.
Tidsåtgång
En inledande lektion samt observationer en gång i veckan under två veckor (ca 10–15 minuter per gång).
Denna uppgift görs med fördel under mars–maj, beroende på var i landet ni befinner er. Tidigare eller senare än så kan växtbelysning behövas för att fröna ska kunna gro.
Arbetssätt
Helklass eller mindre grupper, arbetsbladet fylls i individuellt.
Material
Förbered en uppsättning per elev eller grupp:
- Pappmugg/avklippt mjölkkartong med lufthål i botten
- Såjord
- Vatten
- Penna och märktejp
- Frön av något ätbart, ex tomat, basilika eller krasse
- Ev. glasspinnar att skriva namn på
- Arbetsblad, ett ex per elev
Förbered ”krukorna” med hål i botten för att överflödigt vatten ska kunna rinna ut. Använd en stor bricka eller liknande att ställa krukorna på.
Genomförande
Förbered materialet och dela ut till eleverna. De får märka muggarna med sina namn, plantera i dem, vattna och ställa ut dem på brickan. Låt gärna eleverna så flera frön i varje kruka (ca 3–5 st) för att öka chanserna att något frö gror.
Tips! Låt eleverna dekorera sin “kruka” och använd glasspinnar för att märka upp vad de odlat, speciellt om ni haft flera frön att välja mellan.
Påminn eleverna om att vattna sina frön då och då. Beroende på hur varmt det är kan de behöva vatten varje/varannan dag.
Se till att eleverna får lektionstid till att läsa av/mäta grodden 1 gång/vecka. Vecka 3 görs en sista observation och mätning varpå eleverna fyller i resultat i labbrapporten på arbetsbladet.
Diskussion
Diskutera resultaten gemensamt:
- Hur gick det?
- Hur långa blev växterna?
- Blev det som ni trodde?
- Vad behöver frön för att kunna gro och växa?
- Tror ni att det är likadant för alla växter?
- Varför är det viktigt att veta vad växter behöver för att gro och växa?
- Varför kan vi inte odla allt i Sverige?
Kommentar: Vissa växter behöver kanske mer värme, ljus eller fukt än vad som finns utomhus i Sverige, vilket delvis kan lösas med växthus. Följdfrågor som kan uppstå är hur det kommer sig att vi har mat i Sverige även under vintern, eller hur man löste det förr i tiden innan vi importerade så mycket mat.
Efter att fröna börjat gro kan de antingen fortsätta odlas i klassrummet eller skolas om (plantera i större kruka) och tas hem.
Avslutning
Sammanfatta och fråga eleverna om de lärt sig något under odlingsexperimentet. Var det något som var roligt, svårt osv?
Förslag på efterföljande lektion
Lektionen kan följas av lektionen Vad odlas i Sverige? om den inte gjorts tidigare.



