Eleverna får lära sig vilka förutsättningar som är gynnsamma för att odla och vad växter behöver.

Syfte och koppling till läroplanen
Syfte och mål
Syftet är att eleverna ska reflektera över vilka olika resurser som krävs för att kunna odla. Målet är att eleverna får kunskap om samband i naturen och förståelse för hur mat blir till. Genom kunskaper och ökad förståelse kan eleverna bidra till minskat matsvinn.
Koppling till läroplanen
NO
- Kunskaper om biologins begrepp och förklaringsmodeller för att beskriva och förklara samband i naturen och människokroppen,
- Årstidsväxlingar i naturen. Några djurs och växters livscykler och anpassningar till
olika livsmiljöer och årstider. - Enkla näringskedjor som beskriver samband mellan organismer i ekosystem.
Teknik
- Några föremål och något tekniskt system i elevernas vardag, hur de är anpassade efter människans behov samt hur de har förändrats över tid.
Lärarhandledning
Förkunskaper
Det är bra om eleverna känner till pollination och växters livscykel (frö-planta-frukt).
Tidsåtgång och arbetssätt
1–2 lektioner. Genomgång i helklass, enskilt arbete med arbetsblad, video i helklass.
Material
- Bilder att skriva ut
- Whiteboard och magneter (eller pennor) för att sätta upp bilderna
- Arbetsblad, nivå 1 eller nivå 2, ett ex per elev
- Blyertspenna samt färgpennor
- Projektor för att visa filmklipp
- Hink på 10 l + dl-mått alternativt ett litermått + en tesked.
Detta behövs för att visualisera mängden sötvatten på jorden.
Genomförande
Diskussion
Inled lektionen genom att fråga vad elevernas favoritgrönsaker är. Prata gärna lite om grönsakerna och varför de gillar just den grönsaken. Fråga om eleverna vet hur deras favoritgrönsaker blir till. Berätta att alla grönsaker kommer från frön som stoppats i jord.
Prata med eleverna om odling och fråga om någon har föräldrar som odlar hemma. Fråga vad de tror behövs för att fröet ska gro, växa till en planta och så småningom bära frukt (eller grönsak). Använd utskrivna bilder eller rita på tavlan.
Växterna behöver:
- Solljus som ger växterna energi.
- Syre/luft för att växterna ska kunna andas.
- Jord för att växterna ska få stöd att kunna slå rot och växa högt.
- Vatten för att växterna inte ska torka ut.
- Gödsel som ger växterna näring så de kan växa och bli stora.
Ta även upp dessa punkter:
- Markanvändning, alltså att det måste finnas plats någonstans att ha krukan, växthuset eller åkern.
- Vissa växter behöver bin eller fjärilar som pollinerar för att det ska kunna bli frukt.
- Någon som sköter om plantan (förälder eller bonde) och vattnar, rensar ogräs och gödslar.
- Tid för fröna att gro, växa och bära frukt.
När ni pratar om vatten är det bra att även lyfta frågan om tillgången på rent vatten. Berätta att vatten är en ändlig resurs, det är något som kan ta slut. Trots att vatten täcker över 2/3 av jordens yta är bara 1/100 av vattnet drickbart vatten som är tillgängligt för oss. Det kan ni visualisera genom att skopa upp 1 dl vatten ur en hink på 10 l (alternativt skopa upp knappt 1 tsk ur ett mått med 1 l). Det motsvarar mängden sötvatten.
Prata om hur man gör i länder där det råder vattenbrist. Hur ska man då prioritera: mat eller rent vatten? Berätta att vi även i Sverige ibland har vattenbrist under varma somrar.
När ni pratar om gödsel kan du berätta att det antingen kan vara naturgödsel (djurbajs) eller konstgödsel/mineralgödsel som framställs på kemisk väg (i fabrik). All typ av gödsel innehåller näring, vilket är extra boost med mat för plantan.
När man odlar i kruka går allt vatten och all näring till plantan. Men när man odlar på stora åkrar kan vattnet, från bevattning eller regnvatten, dra med näringsämnena från odlingsmarken ner i grundvattnet. Detta sker oavsett om man gödslar med natureller konstgödsel. Till slut hamnar näringsämnena i våra sjöar, hav och vattendrag och där orsakar de något som kallas för övergödning. Det är övergödning som orsakar algblomning (visa bilden på algblomning som finns i det tillhörande bildmaterialet). När det blir algblomning ska man inte bada i vattnet eftersom algerna kan vara giftiga.
Arbetsblad
Låt därefter eleverna arbeta enskilt med arbetsbladet (nivå 1 eller 2). Båda arbetsbladen avslutas med att eleverna får rita sin favoritfrukt eller favoritgrönsak. Låt dem gärna visa och berätta. Passa på att kontrollera att de vet vad frukten eller grönsaken behöver för att växa.
Filmklipp
Visa en av videorna som visar när en tomat eller en böna växer.
Video på tomatplanta som växer (engelsk text förekommer i videon men inget prat): Growing TOMATOES ???? From Seed – 160 Days Time Lapse
Video på en kidneyböna som växer:
Bean Time-Lapse – 25 days | Soil cross section
Du kan med fördel snabbspola. Förklara under tiden eller pausa och förklara:
Plantan planteras om när den blir för stor för krukan, den behöver sol, vatten och kanske även gödning. Uppmärksamma också eleverna på hur lång tid det tar för varje steg.
Avslutning
Sammanfatta och utvärdera lektionen tillsammans med eleverna. Vad har de lärt sig? Var det något som var roligt, svårt osv? Kommer de ihåg de 5 saker som växter behöver när man odlar? Repetera gärna nästa lektion vad de kommer ihåg.
Pysseltips
Pyssla på temat insekter. Skapa bin genom att måla tomma toarullar, huvud kan göras av flirtkulor, träkulor eller liknande. Måla fjärilar genom att vika ihop ett papper och klipp ut formen av vingar, vik sedan ihop pappret igen med färg mellan vingarna för att få ett symmetriskt mönster. Sätt gärna upp dessa i klassrummet.
Facit
Arbetsblad, nivå 1
Luft – Gör att växten kan andas
Vatten – Gör att växten inte torkar ut
Gödsel – Ger växten mat
Sol – Ger växten energi
Jord – Ger växten stöd för att kunna växa högt
Arbetsblad, nivå 2
Alla grönsaker som odlas kommer från ett frö som stoppas i jorden.
För att kunna växa behövs fem saker:
- Sol ger växter energi.
- Växter behöver luft för att kunna andas.
- Växter behöver jord för att få stöd att kunna växa högt.
- Växter behöver vatten för att inte torka ut.
- Växter behöver gödsel för att få näring så att de kan
växa och bli stora. Det kan antingen vara från djur
eller tillverkas i en fabrik.
Ibland behövs det insekter som till exempel bin och
fjärilar för att pollinera växten. Utan pollination kan det
inte bli någon frukt. En bonde är någon som jobbar med
jordbruk och ser till att växterna får vatten och näring.
När växterna får näring kan det ibland läcka ur jorden och ut i
havet/sjöar där det kan bli algblomning. När det händer ska man
inte bada i vattnet för att det kan vara giftigt. Om man vattnar
för mycket kan växterna “drunkna”. Rötterna kan ruttna, näring kan
sköljas bort och växten kan mögla. Om det är för varmt och man
inte vattnar kan växterna torka och dö.
Källor och länktips
Källor
https://www.eea.europa.eu/sv/miljosignaler/miljosignaler-2020/articles/rent-vatten-for-
manniska-och-natur
https://sydvatten.se/vattenfakta/varldens-vatten/
Länktips
Video om stadsodling och närodlad mat:
https://urplay.se/program/227856-uppdrag-framtid-stadsodling



