Eleverna får lära sig hur mjölkförpackningen har utvecklats och även testa att göra en egen förpackning från en mall.

Syfte och koppling till läroplanen
Syfte och mål
Eleverna får kunskap om utvecklingen av livsmedelsförpackningar och deras betydelse för matens hållbarhet. Genom kunskap om hur olika matvaror förvaras kan de påverka det egna matsvinnet.
Koppling till läroplanen
Teknik
- Några föremål och något tekniskt system i elevernas vardag, hur de är anpassade efter människans behov samt hur de har förändrats över tid.
- Undersökande av hur några föremål i elevernas vardag är utformade och hur deras
funktion kan förbättras.
NO
- Några berättelser om hur naturvetenskaplig kunskap vuxit fram.
Hem- och konsumentkunskap
- Hygien och livsmedelssäkerhet i samband med hantering, tillagning och förvaring av livsmedel
Bild
- Teckning, måleri, modellering och konstruktion.
- Några verktyg och material för teckning, måleri, modellering och konstruktioner samt för fotografering och annat digitalt arbete med bilder.
Lärarhandledning
Förkunskaper
Om faktatexten läses upp och eleverna inte känner till vad bakterier är, kan det vara
bra att pausa under högläsningen och kort förklara vad det betyder.
Tidsåtgång och arbetssätt
1–2 lektioner.
Arbetssätt
Läraren läser upp text, samtal i helklass och därefter eget praktiskt arbete.
Material
- Faktatext, bilder till texten och projektor för att visa bilderna.
- Mall till mjölktetra, ett ex per elev, gärna utskrivet på tjockare papper.
- Sax och lim för att sätta ihop mjölktetran samt färgpennor.
Genomförande
Diskutera
- Spelar det någon roll hur vi förvarar maten, för hur mycket matsvinn det blir.
- (Svar: Om vi förvarar maten rätt håller den längre och vi slipper slänga den.)
- Hur gjorde man förr? Låt eleverna berätta lite fritt om de vet något om matförvaring
förr. - Hur förvarades mjölk förr? (Svar: Förr kunde man ha stora kannor av plåt/aluminium.
Glasflaskor användes fram till 1950–60-talet, sedan kom mjölktetror av papp.)
Textläsning
Läs faktatexten Mjölkpaketets historia om Ruben Rausing och hur han uppfann och utvecklade Tetra Pak. Läs texten högt eller berätta fritt för eleverna. I den separata filen Mjölkpaket – Bilder finns de fyra bilderna på mjölkförpackningar som du samtidigt kan visa på väggen.
I texten nämns att Rausing kommer från Raus utanför Helsingborg. Visa på en Sverigekarta var Helsingborg ligger. Gå gärna igenom några ord och begrepp från texten (se rutan).
Ord och begrepp
lösvikt
förpackning
återanvända
matsvinn
mjölktetra
pastörisering
bakterier
engångsförpackning
Filmklipp
Se därefter filmen om hur maskinen fungerar: From the Tetra Pak® archive: The first Tetra Pak film (1950s)
Maskinens funktion visas vid 02:20–07:30 i filmklippet ovan. Avgör hur mycket av filmen som du vill visa för eleverna.
Gör en egen mjölktetra
Skriv ut ett ex av mallen per elev. Skriv gärna ut några extra mjölktetror som du klipper och viker på förhand för att kunna visa eleverna hur de ska sättas ihop.
Efter genomgången får eleverna sätta ihop sin egen mjölktetra. Visa först hur pappret viks och sedan limmas ihop till en tetra. Visa gärna flera exempel på förpackningar, t.ex. genom att klippa upp en (urdiskad) mjölkkartong. Låt eleverna först måla sin mjölktetra innan de tejpar/limmar ihop den. Elever som blir klara snabbt kan fundera på hur de själva skulle kunna skapa en mall för en modern mjölkförpackning. Se materialet Mjölkförpackningar för åk 4–6.
Sammanfattning
Sammanfatta genom att prata om hur mjölkförpackningarna har förändrats över tid. Förklara att vi idag försöker hitta miljövänliga sätt att hantera förpackningar, t.ex. genom att återvinna gamla förpackningar. Det belastar inte miljön lika mycket som att göra nya. Gamla mjölkpaket kan bli nya äggkartonger och gamla förpackningar av plast blir t.ex. blomkrukor.
Samtala även med eleverna om vilka för- och nackdelar som finns med de båda typerna av förpackningar. (Glas: kan återanvändas, men tunga och svåra att rengöra. Kartong: lätta och hygieniska, men återvinns istället för att återanvändas vilket är mer resurskrävande).
Som fördjupning kan ni även prata om pastörisering och hur eleverna tror att det kan ha påverkat svinnet av mjölk.
Pastörisering, efter Louis Pasteur, är uppvärmning av livsmedel till en viss temperatur under viss tid för att ta död på bakterier och mikroorganismer och för att ge livsmedlet en längre hållbarhet. Sedan år 1937 är det lag på att mjölk som säljs i Sverige, med vissa undantag, ska pastöriseras.
Tips! Visa filmklippet Vad händer med återvinningen? – Papper – 4,5 min, från UR. Det handlar om vad som händer med mjölkpaketet när man har lagt det i återvinningen, och passar åk F–3. https://urplay.se/serie/216572-vad-hander-med-atervinningen
Extra
- Visa eleverna den tredje bilden i bildfilen, som visar ”Bäst-före” – Ofta bra efter”, och berätta att många matvaror nu har ett tillägg till ”Bäst före”. Egentligen säger det samma sak, men visar alltså ännu tydligare att man ofta kan äta maten efter bäst-före-datumet.
- Diskutera: Hur vet vi om mat utan datum är bra, som frukt och grönsaker?
- Jämför hållbarhet på olika slags matvaror: mejeri, bröd, frukt och grönsaker, frysta varor etc. Vad har lång respektive kort hållbarhet?
- Låt eleverna spela memory med bildkort och ordkort. För att få paret ska de också kunna läsa ut datumet för bäst-före eller sista förbrukningsdag.
- Ge eleverna som uppgift att titta på datummärkning på matvaror hemma. Kanske kan de dela med sig av sina kunskaper och lära föräldrar och syskon mer om matsvinn?
Avslutning
Sammanfatta och fråga eleverna vad de lärt sig under lektionen. Repetera gärna under kommande lektion. Några elever kanske har tittat på matvaror hemma eller i mataffären och kan berätta om de sett någon datummärkning.
Källor
https://www.tetrapak.com/sv-se/about-tetra-pak/who-we-are/heritage
https://www.tetrapak.com/sv-se/insights/cases-articles/preserve-food-and-drink
https://www.tetrapak.com/content/dam/tetrapak/media-box/global/en/documents/9901en_1low.pdf
https://foretagskallan.se/tetra-och-kartongmjolken/
https://www.youtube.com/watch?v=rQI9hZf6m6w&list=PLD1CA6F88FDF967F7&index=4
https://sok.riksarkivet.se/sbl/Mobil/Artikel/7565
https://www.ica-historien.se/artiklar/mjolkforpackningens-historia/
https://www.prv.se/sv/kunskap-och-stod/skola/uppfinnare-fran-sverige/ruben-rausing-mjolktetran/
https://kulturportallund.se/lundaprofil_11756/



