Detta är ett spel där eleverna under en given tidsperiod spelar bingo genom att göra uppgifterna på brickan som handlar om mat och matsvinn.

Syfte och koppling till läroplanen
Syfte och mål
Eleverna får genom ett spel utveckla kunskaper om hur deras egna matvanor påverkar miljö och klimat samt hur de genom medvetna val kan minska matsvinn. De tränar även förmågan att ta ansvar, resonera kring hållbar utveckling och omsätta kunskap i handling.
Lärarhandledning
Förkunskaper
Det är bra om eleverna känner till vad matsvinn är.
Tidsåtgång och arbetssätt
Kort genomgång i skolan. Eleverna gör sedan olika uppgifter på bingoplanen hemma under t.ex. en vecka. Uppföljning vid ett lektionstillfälle därefter.
Tips! Den 29 september uppmärksammas den internationella matsvinnsdagen, instiftad av FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation för att minska globalt matsvinn och öka medvetenheten om matens värde. Om skolan uppmärksammar dagen är Matsvinnsbingo ett utmärkt sätt att få eleverna att reflektera kring frågor om mat och matsvinn.
Material
- En bingobricka per elev.
- Pennor eller klisterlappar för att markera vilka rutor som gjorts.
- Ev. diplom att dela ut.
Genomförande
Inledning
Dela ut bingobrickor till alla elever. Gå igenom de olika rutorna och förklara några av orden. Diskutera gärna begreppet ”ful frukt” och prata om att mycket frukt och grönt slängs för att det inte ser “perfekt” ut.
Förklara att rutan i mitten är en joker och automatiskt är ifylld.
Ord och begrepp
matsvinn
matrester
kort datum
bäst-före-datum
sista förbrukningsdag
”ful frukt”
FIFU (först in först ut)
Varje uppgift har utförligare instruktioner i filen Matsvinnsbingo, på s. 2–3 efter spelplanen. Dessa sidor kan skickas med hem till dem som hjälper eleverna hemma.
Matsvinnsbingo
Eleverna jobbar med uppdragen på bingobrickan under den angivna tidsperioden. De markerar med ett streck/kryss med penna eller ett klistermärke på rutan med det de genomfört. När fem rutor i rad blivit markerade får man Bingo! Om ni vill kan eleverna få diplom som visar att de är matsvinnshjälter, se separat pdf-fil. De får gärna försöka klara av fler utmaningar och kan kanske fylla hela brickan? De får gärna ta hjälp av någon vuxen hemma. Några uppdrag kanske också kan göras i skolan.
Tips! Låt eleverna göra en av uppgifterna, t.ex. Testa äggs hållbarhet under första lektionen.
Varianter
Helklassversion: Spela tillsammans i helklass. Skriv ut en större version av bingobrickan och sätt upp den i klassrummet. När tidsperioden, t.ex. en vecka, har gått, får alla elever som gjort uppdrag hemma eller i skolan markera med ett litet kryss/klisterlapp på motsvarande ruta på den gemensamma bingobrickan. Kan klassen tillsammans få bingo på hela brickan? Vilken ruta får flest markeringar?
Fler rutor: Om det känns svårt för några elever att få ihop fem i rad, titta gärna på lågstadiets version av Matsvinnsbingo och se om den passar bättre.
Avslutning
Följ upp bingot genom att samtala med eleverna om uppgifterna i bingobrickan.
- Hur gick det för dem?
- Vilka uppgifter gjorde de?
Reflektionsfrågor:
- Vilka saker, av det de gjorde på bingobrickan, kan bidra till att minska matsvinnet? Hur?
- Vad kan vara hinder för att minska matsvinn? (T.ex. vanor, förvaringssätt, planering.)
Avsluta med att dela ut diplom (se separat pdf-fil) till eleverna som fått bingo.
Om några inte hunnit göra allt de vill, bestäm en ny tidsperiod och dela ut diplom igen vid
ett senare tillfälle.


